Dirka preko Amerike (Race Across America = RAAM) poteka od leta 1982, ko se je četverica navdušencev s kolesi namenila prekolesariti ZDA v najhitrejšem možnem času. Dirka je potekala od Santa Monice v Kalifornii do Empire State Buildinga v New Yorku. Imenovali so jo Great American bike race, že drugo leto pa so jo preimenovali v Race Across America (RAAM). Štirje “pionirji” RAAM-a so bili Lon Haldeman (prvi zmagovalec in današnji direktor dirke), John Howard, Michael Shermer in John Marino (verjetno ga kdo pozna kot legendo ameriškega nogometa!). Kar se je začelo kot čudna domislica prijateljev in preizkus njihovih sposobnosti, je preraslo v največjo ekstremno kolesarsko dirko na svetu.

Outside magazine, največja in najbolj znana revija o športih na prostem, je leta 1993 zbrala komisijo strokovnjakov, da razvrstijo najtežje vzdržljivostne športne preizkušnje na svetu. Upoštevali so faktorje, kot so tekmovalne razdalje, kako težka je proga, koliko morajo tekmovalci vložiti, da se prepričajo, da je to, kar počnejo, le delno noro in samo-uničujoče ter razmerje med stroški za udeležbo in odstotkom tistih, ki preizkušnje ne končajo. Po omenjenih kriterijih je najtežja vzdržljivostna preizkušnja na svetu Race Across America, pred Jadralno dirko okoli sveta Vendee Globe in dirko s pasjimi vpregami Iditarod. V prvo osmerico najtežjih dirk sta se uvrstila tudi Slovencem bolj znana Badwater maraton po Dolini smrti in Havajski triatlon IRONMAN.

RAAM poteka v dolžini 4800 kilometrov od Portlanda (Oregon) na zahodni obali ZDA, do Pensacole (Florida) na vzhodni obali (GLEJ KARTO). Poteka preko naslednjih zveznih držav: Oregon, Idaho, Utah, Wyoming, Colorado, Oklahoma, Arkansas, Mississippi, Alabama in Florida. Skupno je na poti treba premagati 30.400 metrov nadmorske višine, od tega je 70% v prvi tretjini proge, ko se kolesarji podajo tudi preko gorovja Rocky Mountains, kjer se povzpnejo tudi preko prelaza na višini 3.000 metrov. Temperaturna razlika med tem delom dirke in drugo polovico dirke je lahko tudi 50 stopinj Celzija.



Zemljevid poteka Dirke preko Amerike

Dirka je "rezervirana" za najboljše ultra-maratonske kolesarje sveta, saj je pred udeležbo treba priti skozi sito kvalifikacij. Za Američane to predstavljajo 24 (in več) urne dirke, ki jih so določene kot kvalifikacijske, kvalifikanti pa jih morajo prevoziti v določenem času. Norma za ostale, “neameričane” je prevoženih 680 kilometrov v 24 urah, kar je meni uspelo ob postavljanju slovenskega državnega rekorda septembra 2000 v Kostanjevici na Krki.


e-Business Solution Company